Веб-сайт не може бути відповідачем у справі

2407-2017
Веб-сайт

ВССУ: Веб-сайт не є ні юридичною, ні фізичною особою, а тому не може бути відповідачем у справі. У разі оспорювання інформації, поширеною в мережі Інтернет належним відповідачем є автор матеріалу, власник домену, власник веб – сайту.

13 липня 2016 р. 711/5504/15 Колегія суддів судової палати у цивільних справах ВССУ:

«….суд дійшов обґрунтованого висновку, що веб-сайт не може бути стороною у справі, оскільки не є ані юридичною, ані фізичною особою, а тому належним відповідачем у разі поширення оспорюваної інформації в мережі Інтернет є автор інформаційного матеріалу та власник веб-сайту, власник домену, доменного імені.
Таких висновків апеляційний суд дійшов у зв’язку з тим, що веб-сайт – це сукупність веб-сторінок, доступних у мережі Інтернет, які об’єднані як за змістом, так і за навігацією; фізично сайт може розміщуватися як на одному, так і на кількох серверах; сайтом також називають вузол мережі Інтернет, комп’ютер, за яким закріплена унікальна ІР-адреса, і взагалі будь-який об’єкт в Інтернеті, за яким закріплена адреса, що ідентифікує його в мережі.

Таким чином враховуючи, що процесуальне законодавство не передбачає залучення належного відповідача під час апеляційного перегляду справи, апеляційний суд дійшов обґрунтованого висновку про відмову у задоволенні позову до трьох веб-сайтів «ПРОЧЕРК інфо», «Вичерпно», «Черкаси 24.інфо», як пред’явленого до неналежних відповідачів.

При цьому апеляційним судом вмотивовано зазначено, що автори колективного звернення, опублікованого на веб-сайтах, можуть бути відповідачами по цій справі у разі встановлення факту опублікування змісту звернення на їх прохання чи з їхньої згоди, проте у даному випадку таких фактів не встановлено, у зв’язку із чим суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову до авторів колективного звернення за недоведеністю саме їхньої волі в розповсюдженні через вказані позивачем веб-сайти змісту колективного звернення адресованого Голові Державної екологічної інспекції України».